"Cohen i Kobiety", przed nami dwa listopadowe koncerty w Bydgoszczy i Gdańsku

Leonard Cohen to artysta niezwykły, którego popularność przekraczała granice i mury, a muzyka łączyła pokolenia. We wrześniu minęła  85 rocznica jego urodzin, stąd właśnie decyzja o drugiej odsłonie trasy „Cohen i Kobiety”, która jesienią 2018 roku zelektryzowała publiczność podczas wyprzedanych koncertów w Polsce. Już niebawem o sile muzyki i tekstów kanadyjskiego barda w interpretacjach wybitnych wokalistek: Anity Lipnickiej, Natalii Kukulskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Julii Pietruchy, Barbary Wrońskiej, Matyldy Damięckiej i Pauliny Przybysz, będą mogli przekonać się mieszkańcy Bydgoszczy i Trójmiasta. 

„Cohen i Kobiety” to niezwykłe koncerty podczas których można posłuchać klimatycznych piosenek Cohena w interpretacji cenionych polskich wokalistek. Każda z nich daje utworom Cohena coś od siebie, co w połączeniu z tekstami w przekładzie Macieja Zembatego i nieoczywistymi aranżacjami Leszka Biolika urzeka już przy pierwszym zetknięciu. Klimatu koncertu dopełniają wizualizacje i grafiki Matyldy Damięckiej.  

Dla Anity Lipnickiej Cohen to guru, mistrz słowa i przewodnik po muzycznym świecie jak wyznała w jednym z wywiadów. Tak swoje pierwsze z nim spotkanie wspomina dzisiaj:

Pierwszy raz zetknęłam się z jego twórczością gdy miałam niespełna 9 lat! Zobaczyłam  w telewizji jego teledysk do piosenki „Dance me to the end of love”, w trakcie programu „Koncert życzeń” czy coś takiego. Byłam totalnie zahipnotyzowana! Nie rozumiałam ani słowa z tekstu piosenki, nie znałam wtedy angielskiego, ale ten głos, ta aura wokół Cohena, to coś pozawerbalnego przemówiło do mnie tak silnie, że płynęły mi łzy po policzkach... Potem poznałam jego wcześniejsze płyty, zaczęłam go odkrywać będąc już w liceum – mówi Anita Lipnicka, a Natalia Kukulska dodaje:

Te koncerty mają w sobie niesamowitą moc, również dzięki fantastycznym wokalistkom, ale przede wszystkim za sprawą pięknej muzyki i słów Leonarda Cohena.

23 listopada w hali Łuczniczka w Bydgoszczy i 25 listopada na scenie filharmonii w Gdańsku wspaniałe wokalistki i „kobiety Cohena” – jak zwykle mówią o sobie, wspierał będzie dziesięcioosobowy zespół muzyczny pod kierownictwem byłego muzyka Republiki - Leszka Biolika.